0
منو دسترسی
1398/10/22 در ساعت 14:58:00

دسته بندي سيستم هاي اعلام حريق

دسته بندي سيستم هاي اعلام حريق

دسته بندي سيستم هاي اعلام حريق

 

 

سيستم هاي اعلام حريق وظيفه حفاظت از جان افراد و حفاظت از اموال آنها را در برابر آتش و حريق به عهده دارد. اين سيستم ها از نظر اعلام آتش سوزي به دو صورت اعلام حريق انفرادي و يا اعلام حريق مركزي تقسيم مي شوند.


سيستم اعلام حريق انفرادي: وقوع آتش در يك محل را توسط آژير و چراغ چشمك زن اعلام مي كند.


سيستم اعلام حريق مركزي: علاوه بر شناسايي محل آتش سوزي اطلاعات آن را به تابلوي كنترل مركزي اعلام كرده و با آژير و چراغ چشمك زن ساكنين ساختمان را آگاه مي كند و در بعضي موارد به كمك خط تلفن به آتش نشاني نيز اطلاع رساني مي شود. سيستم هاي اعلام حريق مركزي به طور كلي به دو دسته سيستم هاي دستي و اتوماتیک تقسيم بندي مي شوند .

 

سيستم هاي دستي

 

اعلام حريق سیستم های دستی، با فشار شستي و توسط افراد در محل انجام مي شود. سیستمی که تشخیص حریق فقط به وسیله شستی های دستی و به کمک افراد انجام می شود را گویند علاوه بر آن مانند بقیه سیستم ها اعلام هشدار حریق توسط آژیرها صورت می گیرد و تابلو کنترل مرکزی نیز وظیفه ارتباط این دو یعنی تشخیص و اعلام را به عهده داشته و ضمناً روی تابلو منطقه حریق را نیز می توان مشخص کرد.سیستم های اعلام حریق دستی اغلب در اماکن و کارگاه هایی که هیچکس نمی خوابد یا افراد به طور شبانه روزی بیدار بوده و مشغول کارند و احتمال آتش سوزی ضعیف است، کفایت می کند.

 

سيستم هاي خودكار

 

اعلام سيستم بستگي به افراد ندارد و به صورت خودكار فعاليت هايي مثل به صدا درآوردن آژير خطر، روشن كردن تابلوهاي خروج اضطراري ، تماس با آتش نشاني محلي، قفل كردن، از حالت قفل خارج كردن درهاي محل هاي مختلف (مانند خروجي اضطراري) توسط اين سيستم هاي اتوماتيك انجام مي شود.

 

الف) سيستم اعلام حريق متعارف (Conventional)

ب) سيستم اعلام حريق آدرس پذير (Addressable)

 

الف) سيستم اعلام حريق متعارف : در اين سيستم ادامه مسير مدار فقط از انتهاي مدار انجام مي شود. مسيرهاي سيم كشي در اين نوع سيستم ها به صورت شعاعي و يا خطي است. كليه تجهيزات محل تحت پوشش اين سيستم توسط دو سيم به همديگر متصل مي شوند و در نهايت به تابلو وصل مي شوند. در اين سيستم هنگام آتش سوزي علاوه بر به صدا درآمدن آژيرهاي تابلوي مركزي، لامپ هاي محل آتش سوزی نيز روشن مي شوند.

 

ب) سيستم هاي آدرس پذير: در اين سيستم هر وسيله یک كد شناسايي اختصاصي دارد و مدار آن به صورت حلقوي است . اين سيستم ها نوع مدرن تري از سيستم هاي اعلام حريق است. در اين مدل علاوه بر تشخيص هوشمندانه حريق، داراي سرعت بالاتري در اطلاع رساني در اعلام حريق است. سيم كشي در اين نوع سيستم اعلام حريق از یک يا چند حلقه مدار تشکیل شده است.

 

 

در اين سيستم به هر قطعه يك شماره خاص (آدرس) اختصاص داده مي شود و سيستم بدون نياز به سيم كشي مجزا براي هر قطعه محل قرارگيري آن را به خوبي از روي آدرس ها مي شناسد. سيستم هاي آدرس پذير علاوه بر منطقه حريق مي توانند دقيقاً عنصري كه اعلام حريق كرده را مشخص كرده و محل آتش را تشخيص دهند سيم كشي اين سيستم بر خلاف متعارف، حلقه است، دو سيم به سمت قطعات رفته و مجدد به تابلو اعلام حریق بر می گردد.

 

 

 

 

اخبار مرتبط

1398/12/06 در ساعت 16:19:20

نکاتی در مورد استیکرها در نسخه ی جدید واتس اپ

استفاده از استیکرهای جدید واتس‌اپ!

نکاتی در مورد استیکرها در نسخه ی جدید واتس اپ
1398/12/06 در ساعت 15:52:23

چگونه چت واتس اپ را به صورت PDF ذخیره کنیم

ذخیره چت واتساپ بصورت PDF

چگونه چت واتس اپ را به صورت PDF ذخیره کنیم
1398/12/06 در ساعت 15:38:24

آموزش رفع مشکل مسدود شدن حساب واتس اپ

آموزش روش های رفع ریپورت واتس اپ!

آموزش رفع مشکل مسدود شدن حساب واتس اپ
1398/12/06 در ساعت 15:16:56

انتقال مکالمات واتس‌آپ از اندروید به آیفون

آموزش انتقال مکالمات واتس‌آپ از اندروید به آیفون!

انتقال مکالمات واتس‌آپ از اندروید به آیفون
1398/12/06 در ساعت 14:50:49

چگونه امنیت واتس اپ در گوشی خود را بالا ببریم؟

8 نکته که امنیت واتس اپ شما را ارتقا می‌دهد!

چگونه امنیت واتس اپ در گوشی خود را بالا ببریم؟
1398/12/06 در ساعت 14:19:12

جلوگیری از اضافه شدن ناخواسته به گروه در واتس اپ!

آموزش کامل جلوگیری از اضافه شدن به گروه در واتساپ

جلوگیری از اضافه شدن ناخواسته به گروه در واتس اپ!
نظر جدید
شما هم نظر دهید:
0%