0
منو دسترسی
1398/10/22 در ساعت 15:22:45

تجهيزات سيستم هاي اعلام حريق

تجهيزات سيستم هاي اعلام حريق

تجهيزات سيستم هاي اعلام حريق

 

 

مدارهاي سيستم هاي اعلام حريق براي تشخيص حريق (آتش، حرارت، دود)، انتقال اطلاعات و خبررساني آن از تجهيزات زير استفاده مي كنند:


هشداردهنده ها، فلاشرها و آژيرها براي اعلام حريق
آشكارسازها (دتكتورها) براي تشخيص
شستي هاي اعلام حريق
تابلوي كنترل مركزي براي ارتباط بين آشكار سازها، هشداردهنده ها
كابل ها براي انتقال اطلاعات

 

هشداردهنده های صوتی

 

آژیرها (Sounder) به عنوان وسایل هشداردهنده شنیداری سیستم های اعلام حریق هستند شدت صداي آنها باید به گونه ای باشد تا ضمن مطلع کردن ساکنان از آتش اين صدا براي آنها خيلي آزار دهنده نباشد. در یک تقسیم بندی هر هشدار دهنده را متاسب با فضای باز و فضای بسته تقسیم می کنند از طرف دیگر آژیرها می توانند به یکی از چهار صورت زیر نیز نام گذاری شوند.

 

 

اتصال آژيرها

 

اغلب آژيرها داراي دو ترمینال مثبت و منفی بوده و با تغییر دکمه ای روی بدنه آژير امکان ایجاد صداهای متنوعی در آنها ايجاد مي شود. آژیرها به تابلو متصل می شوند برخی از تابلوهای اعلام حریق دو مدار جداگانه برای آژیرها دارند . در شکل زیر ارتفاع نصب آژیر اعلام حریق در ساختمان مشاهده می شود.

 

 

صداي آژير در ساختمان در زمان هشدار نباید کمتر از 65 دسی بل باشد در شکل زیر این موضوع تشریح شده و مواردی که این مقدار را می توان به 60 دسی بل کاهش داد، نشان داده شده است.

 

 

شستی اعلام حریق (MCP) :

 

اين شستي ها برای اعلام حریق دستی ساخته شده اند در حالت عادی شستی مدار باز است و در حالت اعلام حریق، یک مقاومت که مقدار آن بین 470 و 680 اهم است با شستي سري مي شود.

 

 

با فشردن شستي اين مقاومت با مقاومت انتهای خط موازي شده و چون جريان كم مي شود در نتیجه تابلوي کنترل مرکزی، اعلام حریق می کند. رنگ جلوی شستی و قاب آن قرمز است . بر روی صفحه راه انداز شستی های نوع A علامت زیر درج شده است:

بر روی صفحه راه انداز شستی های نوع B علامت زیر درج شده است:

تفاوت شستی نوع A و B

 

علاوه بر براي فعال كردن شستي نوع A فقط بايد شيشه روي آن شكسته شود ولي در شستي نوع B شكستن صفحه راه انداز شيشه اي بايد فعال شود يعني شستي را نيز فشار داده شود . در کشور ما شستی های اعلام حریق که به زبان فارسی نوشته هایی روی آنها درج شده است نیز یافت می شود و لازم است همه سازندگان از رویه و استاندارد یکسانی در ساخت اين شستي ها تبعیت کنند.

 

 

شستی دیگری به رنگ سبز وجود دارد که نباید با شستی اعلام حریق اشتباه شود این شستی در کنار درب های فرار اضطراری قرار می گیرد و در صورت نیاز مانند شستی بالا به كار مي رود ولي باعث باز شدن درب فرار مي شود.